Florida on juba näinud kliimamuutusi. Uus ülemaailmne aruanne ütleb, et see võib halveneda

Florida on juba näinud kliimamuutusi. Uus ülemaailmne aruanne ütleb, et see võib halveneda

Kliimamuutused on juba muutnud selliseid kohti nagu Florida jäädavalt ja pöördumatult — mõjutades korallriffe, mis toob kaasa kõrgemad omandiväärtused ja suureneva ebavõrdsuse osariigi haavatavate elanikkonnarühmade jaoks, selgub maailma tippteadlaste uuest ülemaailmsest aruandest.

“Teaduslikud tõendid on ühemõttelised: kliimamuutused ohustavad inimeste heaolu ja planeedi tervist. Mis tahes edasine viivitus kooskõlastatud ülemaailmses tegevuses jätab lühikese ja kiiresti sulguva akna elamisväärse tuleviku kindlustamiseks,”öeldakse ÜRO Valitsustevahelise Kliimamuutuste paneeli aruandes, esmaspäeval avaldatud.

Ligi 2000-leheküljelisel aruandel oli ülemaailmne fookus, kuid Floridat kasutati korduvalt näitena kohast, kus kliimamuutuste mõju oli juba tunda nii majanduslikult kui ka keskkonnaalaselt.

Aruandes mainitakse Floridat mitu korda, kaasa arvatud:

Loodete üleujutused, mida süvendab mere tõus, on ainuüksi Miami-Dade ‘ is toonud kaasa peaaegu 500 miljoni dollari suuruse kaotatud kinnisvara väärtuse aastatel 2005-2016 “ja on tõenäoline, et rannikualade üleujutusrisk piirkonnas pärast 2050.aastat suureneb ilma kliimamuutustega kohanemiseta.”
Miami-Dade ‘ i jõupingutused Teede tõstmiseks ja sademevee pumpade ehitamiseks on tõstnud vara väärtusi, mis põhjustab haavatavate elanikkonnarühmade ebavõrdsust
Floridlased võivad olla sunnitud rannikult taanduma, kui merepind tõuseb
Florida korallriffid pleegivad ja surevad temperatuuri tõustes
Kui korallriffid surevad, võib Florida kaotada kuni 55 miljardit dollarit riffidega seotud turismiraha aastaks 2100
Kliimamuutustest kannustatud kahjulik vetikate õitsemine Florida läänerannikul tõi kaasa suuri majanduslikke kahjusid
Need mõjud ei ole uudis elanikele Sunshine State. Korduvad uuringud, mida paljud selles aruandes tsiteerisid, kirjeldavad rohkemate päevade tulevikku, kus on liiga kuum, et ohutult töötada väljaspool, ja päikesepaistelisi päevi, kus ainuüksi tõusulaine põhjustab tänava ja Kodu üleujutusi.

Katsed probleemi lahendada uute sademevee pumpade paigaldamise ning teede ja hoonete tõstmisega võivad tegelikult ebavõrdsust halvendada, tõstes Miami-Dade ‘ is kinnisvara väärtusi, näitasid aruandes viidatud uuringud. See oli üks globaalse raporti peamisi näiteid “kohanemisvõimetusest”, kui jõupingutused kliimamuutustega tegelemiseks annavad tagasilöögi, suurendades kasvuhoonegaaside heitkoguseid või muutes haavatavate inimeste elu raskemaks.

Catalyst Miami kliimaõiguse programmi juht Natalia Brown ütles, et aruandes tehti selgeks, et kliimast kõige rohkem ohustatud inimesed pole need, kes selle põhjustasid, ning sellele lisandub ka Segregatsiooni ja Rassismi ajalugu.

“Te ei koge rassistlikku eluasemepoliitikat kliimamuutuste silos,” ütles ta. “Paljud neist haavatavatest kogukondadest kogevad kliimamuutusi ja nad kannavad seda ajaloolist keskkonnarassismi ning valitsuse ümberjoonimise ja usaldamatuse pärandit.”

Mere tõusu ettevalmistamine on kallis
Selle kõigega kohanemine on teostatav, kuid kallis. Florida on juba kulutanud sadu miljoneid dollareid Teede, kodude ja mereseinte tõstmiseks, et kaitsta sissetulevate ohtude eest, kuid aruandes märgiti, et teatud hetkel pole piisavalt raha ega tehnoloogiat, et hoida kõikjal maailmas elamiskõlblik.

Aruandes mainitakse konkreetselt Floridat kui kohta, kus inimesed peavad meretaseme tõustes tõenäoliselt rannikust eemalduma ning muudavad mõned linnaosad ja linnad elamiskõlbmatuks.

“Eeldatakse, et merepinna tõus toob kaasa kogukondade ümberasustamise rannikualadel, näiteks USA Floridas,” seisis raportis.

Miami linn kogus hiljuti enam kui 100 miljonit dollarit föderaalseid ja osariikide toetusi projektidele üleujutuspumpade paigaldamiseks, Teede tõstmiseks ja drenaaži parandamiseks merepinna tõusust ohustatud piirkondades. Miami linna vastupanuvõime juht Shelby Buso nimetas seda rahastamist Miami kliimavajaduste jaoks “jäämäe tipuks”. Linna sademevee üldplaani kohaselt võib järgmise paarikümne aasta halvimate üleujutuste ärahoidmine maksta rohkem kui 4 miljardit dollarit.

Buso ütles, et ta hindas, et aruandes kutsuti selgesõnaliselt üles investeerima üleujutuste ennetamisse, ja ütles, et loodab, et see toob rohkem raha abivajavatele rannikulinnadele nagu Miami.

“Kui meil on laua taga nii palju eksperte, kes ütlevad meile, et see on tungiv vajadus, tekitab see tõenäoliselt motivatsiooni muuta tegelikult seda, kuidas me kliimamuutusi kavandame ja nendega kohaneme,” ütles ta.

IPCC aruandes ei nimetata ühtegi sündmust ega globaalset temperatuuri, mis viiks planeedi ületamatusse olukorda. Selle asemel öeldakse, et mõned ökosüsteemid kogu maailmas, nagu korallriffid, on jõudnud ohtlikku punkti.

“Ilmastiku-ja kliimaäärmuste tõus on toonud kaasa mõningaid pöördumatuid mõjusid, kuna looduslikud ja inimsüsteemid surutakse kaugemale nende kohanemisvõimest,” seisis aruandes.

Kui planeet jõudis 2 kraadi Celsiuse järgi (umbes 3, 6 kraadi Fahrenheiti järgi) globaalse soojenemise üle tööstuseelse taseme, kaob aruandes viidatud uuringute kohaselt kuni 99% maailma korallriffidest. Kuid isegi parima stsenaariumi korral, kus maailm püsib globaalse soojenemise all alla 1,5 kraadi, kaob 95% korallriffidest.

Maailm on praegu 1.09 kraadi juures ja IPCC eelmisel aastal välja antud aruanne näitas, et see võib 1.5 kraadi jõuda 2040.aastaks.

“Korallrahude turismi puhkeväärtus Floridas, Puerto Ricos ja Hawai’ i piirkonnas peaks sajandi keskpaigaks vähenema 90%, ” öeldakse aruandes.

See on teine kolmest IPCC aruandest selles tsüklis. Esimene, mis ilmus augustis, keskendus kliimamuutuste füüsilisele teadusele. See aruanne, mis oli koostöö enam kui 270 teadlase vahel 67 riigist, kes vaatasid läbi 34 000 teadustööd, käsitles seda, kuidas kliimamuutused mõjutavad inimesi ja planeeti, samuti lahendusi. Kolmas aruanne, mille tähtaeg on aprillis, käsitleb kasvuhoonegaaside heitkoguste peatamist.

Kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamine on endiselt võtmetähtsusega
ÜRO peasekretär Ant Arlasnio Guterres nimetas raportit ” inimkannatuste atlaseks ja hävitavaks süüdistuseks ebaõnnestunud kliimajuhtimises.”Ta võitles fossiilkütuste vastu, mis on kliimamuutusi põhjustavate kasvuhoonegaaside peamine allikas, ja kutsus maailma üles lõpetama nende põletamine kohe.

“See juhtkonna loobumine on kuritegelik,” ütles ta. “Maailma suurimad saastajad on süüdi meie ainsa kodu süütamises.”

Kuid see, et mõnda maailma piirkonda kahjustatakse pöördumatult, ei tähenda, et planeet oleks väljaspool päästmist, öeldi aruandes.

Keskendunud, hästi rahastatud tõuge, et aidata maailmal kliimamuutustega kohaneda — samuti võrdne tõuge fossiilkütuste põletamise lõpetamiseks nii kiiresti kui võimalik-võib vähendada inimkonna õudusi, mis on varuks ohjeldamatu globaalse soojenemisega.

Miami-Dade ‘ i maakonna meretaseme tõusu strateegiat, mis nõuab veest kõrgemale ja kaugemale ehitamist, kirjeldati globaalses aruandes kui näidet kogukonnast, kellel on selge pilk kliimamuutuste riskidele.

Florida valitsus on hiljuti eraldanud osariigi kohalikele omavalitsustele ligi 500 miljonit dollarit, et aidata neil kohaneda tõusvate merede ja temperatuuridega, kuigi ükski sellest rahast ei lähe kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks.

“Me peame samaaegselt vähendama oma kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja kohanema kliimamuutuste mõju vähendamiseks … ja meil on selleks väga piiratud aeg,” ütles Bahama ülikooli teadur ja IPCC raporti juhtiv autor Adelle Thomas.

Lisa kommentaar

Previous post FWC laiendab gopheri kilpkonnade järjekorda, mis looduskaitsjate sõnul nõrgendab kaitset
Next post Kunsti viimine uutesse kõrgustesse. Vestlus Dr Sian Proctoriga inspiratsiooni ruumi loomise kohta